+421 2 32113310, info@rcsvet.sk

+421 2 32113310 , info@rcsvet.sk

Pondelok - Piatok: 9.00 - 17.00

Objednávku nad 100 € doručíme ZADARMO

Kategórie

Najpredávanejšie

Informace

Nové produkty

Zľavnený tovar

Posledné články

Navštívte náš blog

Krásna Hôrka 1:300

Krásna Hôrka 1:300 Zväčšiť

Zakúpením tohto produktu môžete získať až 1 vernostný bod. Za obsah košíku získate celkom 1 point , ktoré môžu byť prevedené na zľavový kupón v hodnote 0,20 €.


Z-Art

PM-ZART-059

Vydavateľ: Z-Art
Autor: Zdeněk Čechal
Mierka: 1: 300

Viac detailov

Tento produkt nie je dostupný

15,00 € s DPH

Len originálny tovar

Tovar kupovaný u nás, je od vyhradných dovozvov značiek

Sme overený obchod zákaznikmi Heureka, pricemania, Najnakup

Záručný a pozáručný servis

Profesionálny servis všetkých značiek v certifikovaných servisných centráchKrásna Hôrka 1:300

História hradu Krásna Hôrka

Východne od Rožňavy sa nachádza hrad Krásna Hôrka, ktorý pochádza z 13. storočia, keď kráľ Béla IV. V roku 1243 dostali Filip a Detrik, synovia Matúša z rodu Ákošovcov, veľké územie, ktoré pokrývalo západnú časť Slovenského krasu s Rožňavskou kotlinou a priľahlým územím Volovských vrchov. Ákošovci v roku 1290 predali časť majetku Mariássyovcom, ale v roku 1318 sa Detrikovi piati vnuci dohodli na rozdelení zdedeného majetku a napadli platnosť kúpnej zmluvy s Mariássyovcami. To viedlo k súdnemu sporu, v ktorom sa v roku 1322 spomína majetok Krásna Hôrka a o sedem rokov neskôr aj rovnomenný hrad ako majetok v záujmovej sfére Detrikovho vnuka Dominika.

Spor s Mariássym sa skončil v roku 1352 v prospech potomkov Dominikovho vnuka. Ten sa pustil do prestavby hradu. Zväčšili opevnený priestor okolo pôvodnej veže, pristavali obdĺžnikový palác a na nádvorí nechali do skaly vytesať studňu. Približne v tejto podobe sa hrad zachoval až do 16. storočia. Po tragickej bitke pri Moháči v roku 1526 tu gemerský župan František Bubek zriadil tajnú mincovňu. Dal tam vyraziť falošné peniaze.

V roku 1541 turecké vojská obsadili Budín, ktorý sa stal základňou pre ich ďalšie dobývanie. František Bubek na túto hrozbu reagoval opevnením centrálneho hradu mohutnými delovými baštami. Zo stredovekého hradu sa tak stala renesančná pevnosť. Keď však Turci v roku 1554 obsadili jeho hrad Fiľakovo, František sa prezieravo postavil na stranu sedmohradského vojvodu, ktorý si s podporou Turkov nárokoval uhorský trón po svojom otcovi Jánovi Zápoľskom. V roku 1556 poslal kráľ Ferdinand proti nevernému feudálovi žoldnierske vojsko, ktoré však bolo pri Krásnej Hôrke porazené. Františkov syn Juraj pokračoval v rovnakej politike. A tak v roku 1566 dobylo hrad ďalšie kráľovské vojsko pod vedením Lazara Schwendiho. Krátko nato zomrel George, posledný mužský člen rodiny.

Krásna Hôrka prešla do správy hradných kapitánov. V roku 1578 kráľovský dvor vymenoval do tejto funkcie Petra Andrássyho zo šľachtického rodu Sikulovcov. Andrássyovci postupne premenili Krásnu Hôrku na pohodlné šľachtické sídlo. Posledný člen rodiny, Štefan III. Andrássy dal v roku 1770 prestavať južnú delovú baštu na kaplnku. Andrássyovci sem preniesli náhrobné kamene svojich predkov a navyše aj prirodzene mumifikované pozostatky ženy, o ktorej sa predpokladá, že to bola pravdepodobne Žofia Serédyová, manželka generála Štefana I. Andrássy. Po veľkom požiari spôsobenom bleskom v roku 1817 sa zdalo, že osud hradu je navždy spečatený. Ale Mária Festetičová, vdova po Štefanovi III. Andrássyho, dal hrad z úcty k rodovej tradícii aspoň núdzovo opraviť. Jej syn Jiří potom prišiel s myšlienkou prestavať hrad na rodinné múzeum, ktoré od roku 1857 postupne sprístupňoval verejnosti a po roku 1875 bol hrad úplne prístupný verejnosti. Rodina Andrássyovcov vlastnila hrad do roku 1945. Hrad sa zachoval v pôvodnom stave ako architektonická pamiatka a v roku 1961 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Od roku 1996 ho spravuje Slovenské národné múzeum ako súčasť Múzea Betliar.

Dňa 10. marca 2012 vypukol na hrade požiar, ktorý ho vážne poškodil. Škody po požiari dosiahli 8 miliónov eur. Celá šindľová strecha bola spálená a žiarom sa roztavili tri zvony. Našťastie sa podarilo zachrániť veľkú časť zbierky. Rekonštrukcia hradu by mala byť dokončená do roku 2023, kedy bude hrad uzavretý.

ARCHITEKTÚRA HRADU

Pôvodne hrad tvorila len veža a obranný múr, postupne pribudli paláce, kaplnky, obytné a hospodárske budovy a vstupná brána. František Bebekovec dal v polovici 16. storočia vykonať rozsiahle stavebné úpravy. Hrad mal trojuholníkový pôdorys s polkruhovými baštami na nárožiach. Pôvodný hrad sa tak nachádzal v centre oblasti. Vstup do hradu bol z juhovýchodu chránený novou viacpodlažnou polvalcovou baštou. Druhý vstup pred juhozápadnou baštou tvorila brána s padacím mostom. Medzi baštami sa nachádzal široký parkánový múr, na ktorého terase sa dodnes nachádzajú delá z rokov 1545-1547. Andrássyovci premenili horný hrad na reprezentačné sídlo a dostavali najmä dolný hrad. Pod delovou baštou postavili novú bránu, rozšírili dolné nádvorie a ohradili ho obytnou časťou pre posádku a stajňami. V druhej polovici 17. storočia postavili reprezentatívne obytné krídlo medzi juhovýchodnou baštou a treťou bránou pred juhozápadnou baštou, spojili ho s hradným palácom a na hornom poschodí vybudovali župnú zasadaciu sieň. Potom postavili krytý pavilón a schodisko do reprezentačných priestorov. Rozlohu paláca zväčšili o jedno poschodie a na nádvorí medzi palácom a severným múrom postavili novú budovu. Na západnej strane v dolnom hrade bola postavená pekáreň a kuchyňa.

Text M. Konopka a S. Čechalová

Ďalšie produkty v rovnakej kategórii (4):